Kredyt obrotowy a kredyt inwestycyjny

Prowadzenie firmy wiąże się z różnymi kosztami, dlatego też, aby zachować płynność finansową, wielu przedsiębiorców decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania, a najlepszym sposobem na otrzymanie zastrzyku gotówki są kredyty bankowe.

Największą popularnością cieszą się kredyty inwestycyjne oraz obrotowe, jednak czym tak naprawdę charakteryzują się te dwa kredyty i jaki jest ich cel przeznaczenia?

Kredyt obrotowy

Kredyty obrotowe zazwyczaj przeznaczone są na bieżące potrzeby, czyli np. w celu spłaty firmowych zobowiązań. Takie kredyty firmowe cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ dzięki nim firma ma zapewnioną płynność finansową. Kredyt obrotowy to kredyt o podwyższonym ryzyku, dlatego też banki najchętniej udzielają ich przedsiębiorcą, którzy od wielu lat należą do grona stałych klientów cieszących się dobrą opinią i historią kredytową. Jeśli chodzi o okres kredytowania, to wynosi on jedynie 12 miesięcy i konieczne jest ustanowienie odpowiedniego zabezpieczenia jego spłaty. Kredyt obrotowy może zostać uruchomiony na rachunku firmowym lub na osobnym rachunku kredytowym. Odsetki od takiego kredytu naliczane są jedynie w sytuacji wykorzystania środków pieniężnych.

Kredyt inwestycyjny

Kredyty inwestycyjne przeznaczone są głównie do powiększenia majątku trwałego firmy, jednak jakiś czas temu zakres został rozszerzony o zakup papierów wartościowych oraz wartości niematerialnych i prawnych takich jak np. firmowe oprogramowanie. W celu zaciągnięcia takiego kredytu wiele banków wymaga od przedsiębiorcy wkładu własnego, które stanowi formę zabezpieczenia kredytu. Środki finansowe mogą zostać wypłacone jednorazowo, jednak wielu przedsiębiorców decyduje się na linię kredytową, co oznacza, iż pieniądze wypłacane zostają w transzach. Jeśli chodzi o spłatę takiego kredytu, to przedsiębiorcy mają aż trzy możliwości. Pierwszą jest spłata całości kredytu w dniu jego zapadalności, drugą jest spłata zobowiązania równych ratach kapitałowych, natomiast trzecią są tzw. równe raty sumaryczne. W przypadku równych rat kapitałowych kolejne raty są niższe, ponieważ odsetki są naliczane od mniejszego kapitału. Z kolei, jeśli chodzi o równe raty, to przez cały okres spłaty zobowiązania rata ma taką samą wysokość.

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *