Najlepsze biuro rachunkowe – na co zwrócić uwagę?

Specyfika dużych miast sprawia, że na tamtejszych rynkach, właściwie w każdej branży panuje niezwykle silna konkurencja. Nie inaczej jest z biurami rachunkowymi. W tak znacznym gąszczu ofert, wybór najlepszej z dostępnych opcji nie jest prostą sprawą. Na co zatem warto zwrócić uwagę, wybierając biuro rachunkowe?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe, jest to czy biuro posiada certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów. Warto przyjrzeć się okazanemu dokumentowi nieco bliżej. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy certyfikat jest nadal aktualny. Następnie warto upewnić się, że jego wydawcą jest faktycznie Minister Finansów. Choć z pozoru przypomina to trochę dmuchanie na zimne, warto dokonać takiej weryfikacji – potrwa to dosłownie chwilę, a pozwoli na uniknięcie wielu konsekwencji, jakie mogłyby wyniknąć w przyszłości. Aktualny certyfikat to jednak jeszcze nie wszystko, wybierając firmę, która poprowadzi naszą księgowość, należy brać pod uwagę znacznie więcej czynników.

Oferta to podstawa

W dobie niezwykle silnie rozwiniętej konkurencji rynkowej, jaka panuje w sektorze rachunkowości, należy dużą uwagę przywiązać do oferty biura, z którym planujemy współpracować. Biura rachunkowe, aby móc pozostać konkurencyjnymi podmiotami, w chwili obecnej oferują znacznie więcej, niż tylko prowadzenie ewidencji rachunkowej i archiwizowanie dokumentacji. Dobre biuro rachunkowe staje się poniekąd osobistym doradcą firmy już od pierwszych dni jej istnienia. Taka pomoc może okazać się bezcenna, pozwoli bowiem na zoptymalizowanie kosztów wewnętrznych, czy dokonanie właściwego wyboru odnośnie formy opodatkowania. Specjalistyczne doradztwo może okazać się też niezbędne w zakresie weryfikacji i sporządzania umów cywilnoprawnych. Dobre biuro rachunkowe powinno także oferować prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej, audyt dokumentacji firmowej, czy reprezentowanie Klienta w postępowaniach podatkowych.

Oferta biur rachunkowych działających na terenie Warszawy, na przestrzeni ostatnich kilku lat uległa znacznemu rozszerzeniu. Mimo to nadal trudno jest znaleźć firmę, której usługi byłyby kompleksowe. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe, a najlepszym przykładem jest tu Biuro Rachunkowe Kognitariat, którego kompletna oferta może stanowić wzór do naśladowania dla innych biur.

Niezwykle istotna jest dostępność

Kolejny aspekt, na który obowiązkowo trzeba zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe, to jego lokalizacja i dostępność. Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w biznesie każda minuta może być na wagę złota. Lokalizacja biura powinna być na tyle dostępna, że nawet w godzinach słynnych na cały kraj warszawskich korków, dojazd na miejsce nie będzie stanowił większego problemu. Z drugiej zaś strony, równie istotna jest tzw. zdalna dostępność biura. Najlepsze biura rachunkowe korzystają z zaawansowanych systemów informatycznych, dzięki którym przesłanie dokumentacji księgowej, w formie elektronicznej, trwa dosłownie chwilę. Warto także dowiedzieć się, czy interesujące nas biuro korzysta z usług firmy kurierskiej. W niektórych przypadkach może bowiem się okazać, że cyfrowe kopie dokumentacji to zbyt mało. W takiej sytuacji szybki i sprawny kurier okazuje się niezastąpiony.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jakość usług księgowych, bez cienia wątpliwości, znacząco wpływa na sprawne funkcjonowanie firmy. Przed dokonaniem wyboru biura, zapytaj o doświadczenie i kwalifikacje zawodowe osoby, która będzie obsługiwała Twoją firmę. Dla wielu osób taka sytuacja może wydawać się nieco krępująca, jednak jest to błędny tok myślenia – jako Klient masz prawo upewnić się, czy Twoimi sprawami będzie zajmował się doświadczony specjalista. Na sprawną księgowość w dużej mierze wpływa też organizacja pracy wewnątrz biura. Upewnij się zatem, że księgowość Twojej firmy, przez cały czas będzie prowadziła jedna osoba. Należy także upewnić się, że prowadzona przez nas firma odpowiada profilowi Klienta biura rachunkowego. Może się bowiem zdarzyć, że dane biuro nie specjalizuje się w obsłudze określonej formy prawnej działalności gospodarczej.

Po więcej informacji na temat działalności Biura Rachunkowego Kognitariat zapraszamy na stronę: http://www.kognitariat.pl/

Author: admin

Share This Post On

5 komentarzy

 1. Muszę przyznać, że dobrą opcją jest to, że np. znajomy korzysta z usług danego biura, ja tak mialam z yellow frog, mój kuzyn powierzył im swoją księgowość, był przez lata zadowolony więc w moja firma też korzysta z ich usług

  Post a Reply
 2. Muszę przyznać, że dobrą opcją jest to, że np. znajomy korzysta z usług danego biura i wtedy jest ono sprawdzone, ja tak mialam z yellow frog, mój kuzyn powierzył im swoją księgowość, był przez lata zadowolony więc w moja firma też korzysta z ich usług.

  Post a Reply
 3. Bardzo praktyczne porady, które na pewno wykorzystam, ponieważ szukam właśnie biura rachunkowego, które zadba o księgowość, kadry, itd. Zainteresowała mnie oferta ww biura, ale mam też na oku GaBaFi, ponieważ mają długoletnie doświadczenie i ciekawe pakiety usług. Kwestia otwarta, na pewno jest to poważna decyzja, ponieważ księgowość jest bardzo istotnym elementem biznesu w Polsce!

  Post a Reply
 4. Warto zwrócić uwagę na to w czym się dane biuro specjalizuje. Ja pracuję w średniej firmie, jesteśmy korporacją z kapitałem zagranicznym i korzystamy z biura Intertax. Specjalizują się właśnie w takich firmach. Nie są tani, ale bardzo skrupulatni w swojej pracy. No i obsługują też klientów anglojęzycznych co dla nas jest dużym uproszczeniem.

  Post a Reply
 5. Uwagę klienci zwracają zawsze na doświadczenie księgowej. Ile lat pracuje w branży i jakie firmy tez prowadzi.

  Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *