PKD. W jaki sposób określić rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej?

Osoby rozpoczynające prowadzenie firmy, są zobowiązane dopełnić szeregu formalności. Jednym z takich jest konieczność określenia rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Należy to zrobić w oparciu o PKD, czyli Polską Klasyfikację Działalności.

Czym jest PKD? Polska Klasyfikacja Działalności powstała na bazie danych statystycznych. To właśnie one pomogły w zbudowaniu klasyfikacji stosowanej współcześnie. Dziś PKD stosuje się do uzyskania uniwersalnego nazewnictwa, umożliwiającego sklasyfikowanie prowadzonych przez przedsiębiorców działalności gospodarczych.

Dlaczego określenie PKD jest tak istotne? Powodów jest kilka. Dla przedsiębiorcy wybór numerów jest szczególnie ważny, gdyż pokazuje, czy będzie on zobowiązany pozyskiwać np. dodatkowe pozwolenia. Zdarza się, że wykonywanie określonej działalności niesie za sobą konieczność zdobycia uprawnień czy koncesji. Nie bez znaczenia są też kwestie związane z opodatkowaniem – np. wybierając określony numer i wykonując działalność gospodarczą nim oznaczony, przedsiębiorca może liczyć na zwolnienie z VAT. Polecamy artykuł: PKD – co powinien wiedzieć przedsiębiorca?.

Struktura PKD

Aby zrozumieć, czym i po co jest PKD, warto poznać jej strukturę. Ta składa się aż z pięciu części, czyli: sekcji, działów, grup, klas i podklas. Cztery pierwsze są zgodne z europejską strukturą, a podklasy są ściśle związane z działalnościami związanymi z polską gospodarką.

Fakt, że PKD składa się z pięciu części nie zawsze pomaga przedsiębiorcy w wybraniu odpowiednich kodów. Z tego względu warto wiedzieć, że każda osoba zainteresowana otwarciem firmy może liczyć na pomoc specjalistów w tym zakresie. Czytaj także: Zakładamy własną firmę – procedury krok po kroku.

Tu przedsiębiorca znajdzie pomoc

Gdzie powinien zgłosić się przedsiębiorca potrzebujący pomocy w zakresie wybrania właściwego PKD? Pomocą służą pracownicy Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Aby uzyskać odpowiedź na swoje pytania, przedsiębiorca będzie zobowiązany złożyć pisemny wniosek, do którego ustosunkują się specjaliści pracujący w wyżej wymienionym podmiocie.

Wniosek należy opłacić. Opłata uzależniona jest od liczby nadanych kodów klasyfikacyjnych i waha się w granicach od 50 do 300 zł. Ośrodek na odpowiedź ma 30 dni, ale w niektórych przypadkach termin może zostać wydłużony do 60 dni (wówczas adresat wniosku jest informowany o przedłużeniu terminu na udzielenie odpowiedzi).

Czym może skutkować błędne określenie PKD?

Nie każdy przedsiębiorca może zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie błędne określenie PKD. Te jednak mogą być poważne, zwłaszcza na gruncie prawa podatkowego. Dlaczego? Jak wspomniano wyżej klasyfikacja wiąże się m.in. z możliwości skorzystania z konkretnych form opodatkowania. Błędne określenie PKD może skutkować tym, że przedsiębiorca będzie rozliczał się w niewłaściwy sposób. Zobacz także: OTWIERAM DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE PRZEWOZU TOWARÓW.

Nie zawsze błędny wybór PKD będzie powodował tak poważne konsekwencje, niemniej jednak lepiej, by przedsiębiorca pamiętał o dopełnieniu tych formalności. Dzięki temu nie będzie musiał obawiać się konsekwencji. W przypadku wątpliwościwarto skierować pisemne zapytanie. Odpowiedź udzielona przez wspomniany Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego będzie jednocześnie podkładką dla przedsiębiorcy – da mu pewność, że działa on zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-tychy.info

Author: admin

Share This Post On

1 Comment

  1. Jak wiemy klasyfikacja pkd została wprowadzona dla ułatwienia prowadzenia prowadzenia statystyki i ewidencji dla Głównego Urzędu statystycznego. O ile dla GUS może i jest to ułatwienie to niestety dla zwykłego Kowalskiego już nie… Pamiętam czasy jak za zmianę w wpisie do ewidencji była opłata ;/

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *