Polskie firmy stawiają na coworking

W naszym kraju mamy już ponad 140 biur coworkingowych. Z wspólnych przestrzeni biurowych korzystają coraz chętniej niewielkie nowe na rynku firmy oraz freelancerzy. Przewaga takich rozwiązań będzie polegała na niskim koszcie i możliwości jednoczesnej współpracy z innymi firmami. Największy rozwój biur takich mamy w ciągu ostatnich dwóch lat i w naszym kraju również w tym okresie powstało ich rzeczywiście najwięcej.

Jak wynika przygotowywanych zestawień statystycznych mamy dokładnie 145 takich biur w naszym kraju, które wynajmują miejsca pracy na godziny. Najwięcej jest ich w Warszawie i mazowieckim województwie, ponieważ aż 34. Następnie jest Wielkopolska 17, Małopolska 14 i Pomorskie 13. Biura powstają w dużych miastach a od jakiegoś czasu także w mniejszych ośrodkach. Polska to stosunkowo mały rynek dla tego sektora, można zauważyć, że w Berlinie samym mamy 200 takich biur.

Jak zaopatrzyć swoje biuro coworkingowe by słuzyło pracownikom? Dowiedz się czytając stronę: www.sklepikok.pl
Jednak można się spodziewać, że się to będzie zmieniać. Liczba pracujących na własny rachunek rośnie z roku na rok. Według danych GUS w ubiegłym roku mamy aż 63 tysięcy takich osób. Ten model prowadzenia działalności jest preferowany przez jedną piątą wszystkich osób zawodowo aktywnych.

Trudno powiedzieć jak wiele z tych osób wyłącznie z takich przestrzeni będzie korzystać. Przede wszystkim wiele zależy od tego jaki rodzaj pracy będzie wykonywany. Jeśli myśli się o freelancerach to najczęściej kilkadziesiąt osób miesięcznie z takiego miejsca będzie korzystać. Jeśli chodzi o przedsiębiorców, którzy szukają wirtualnego adresu najczęściej jest to już setki w każdej placówce.

Biura to najczęściej nowoczesne powierzchnie, które dają także możliwość wspólnej pracy co dobrze się sprawdza. Godzina pracy w takim biurze to najczęściej od 3 złotych za godzinę. Można także decydować się na pakiety usług kosztujące około 300-400 złotych. W ramach takiej opłaty można korzystać z biurka  oraz wynajmowanego krzesła biurowego przez określoną liczbę godzin, mamy dostęp do sieci, do wykorzystywania na godziny określone w umowie także salki konferencyjne. Wydaje, się, że coworking buduje swoją popularność i można się spodziewać, że w kolejnych latach będzie to szło dalej i osób pracujących w takim modelu będzie więcej.

Ciekawe jest, że niektóre firmy zaczynają od małych biur coworkingowych i tam zaczynają budować swoją silną pozycję. W ciągu roku mogą zbudować taki biznes, który potem będzie sprzedawany za miliony. Takie przypadki także miały już miejsce a to wyraźnie pokazuje, że obecnie coraz częściej właśnie prawdziwy biznes zaczyna się od biur coworkingowych. Natomiast są także firmy, które w takim środowisku będą pracować dwa, trzy a nawet pięć i więcej lat.

Wielkie znaczenie ma również atmosfera kreatywności, budowana przez ciekawe aranżacje takich biur oraz specjalne propozycje przygotowywane pod kątem tych osób, które będą z nich korzystać. Pokazują się również w takich miejscach specjalne przestrzenie, w ramach których pojawia się miejsce do tak zwanej burzy mózgów czy też strefy relaksu. To wszystko może mieć duże znaczenie być chętnie wykorzystywane.

Natomiast, jeśli ktoś chce postawić na biznes usługowy musi przede wszystkim mieć otwartą nowoczesną przestrzeń. Obecnie nie wybiera się już takich powierzchni, które mają zamknięty krąg. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się opcje, w ramach których dostajemy open space. To włąśnie w logistycznie dobrze położonych lokalizacja, w centrach miast albo przy węzłach komunikacyjnych mogą być najlepsze miejsca, gdzie firma będzie się mogłą skutecznie rozwijać. To właśnie tam przede wszystkim kreuje się innowacyjność.

 

Author: www.PracaCzyBiznes.pl

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *