Uzależnienia – nadal na czasie

Wydawać by się mogło, żę mówi się o uzależnieniach bardzo dużo. Dlatego wiele osób ma przekonanie, że dzięki temu ten temat dociera do wielu osób i jest rzeczywiście omawiany we właściwy sposób. W praktyce jednak jest inaczej i te działania podejmowane w walce z uzależnieniami są nieliczne, albo w ogóle ich nie ma. Niestety można zobaczyć, że instytucje publiczne i społeczne, które mogłyby coś w tym temacie zrobić są cały czas bierne i nie podejmują żadnych działań. Pojawiają się teoretycznie dyskusje dotyczące tego tematu i ubolewanie nad tym jak poważne skutki wynikają z uzależnień, a w praktyce nadal nic się nie robi, by ten problem pokonać. Dowiadujemy się, że jest bierność, która sprawia, żę nic się nie zmienia, a czasami nawet problem uzależnień się poszerza. Warto więc szerzej go potraktować i rzeczywiście zająć się nim poważniej, szczególnie, że każde uzależnienie będzie powodować skutki fizyczne i psychiczne, które działają na nasz organizm.

Uzależnienie to istotny problem społeczny, który nie będzie definiowany przez Encyklopedię PWN, Katechizm Kościoła Katolickiego czy leksykony. Nie ma także definicji słowa nałóg. Warto więc zobaczyć jak wygląda to w języku angielskim, gdzie funkcjonuje słowo addiciton, pochodzące od łacińskiego addictus, co w Starożytnym Rzymie oznaczało osobę oddaną przez sąd wierzycielowi ze względu na długi jakich nie była w stanie spłacić. Było to ubezwłasnowolnienie takiej osoby.

Uzależnienie można potraktować jako problem psychiczny i prowadzone są w tym kierunku badania, które zwracają uwagę na kwestie psychologiczne, społeczne oraz biologiczne. Podkreślano również, że ten problem jest złożony, a źródeł uzależnień jest naprawdę bardzo wiele. Uzależnić można się między innymi od alkoholu, narkotyków, papierosów, seksu, telewizji, internetu, pracy. Te istniejące źródła uzależnień są praktycznie nieograniczone. Pokonanie tego problemu będzie w dużej mierze uzależniona od tego czy dobrze prowadzona będzie psychoterapia.

Obecnie spotykanym dość często problemem będzie siecioholizm, który dotyczy najczęściej osób młodych. Chodzi o sytuację, w której nie będzie odpowiedniej samokontroli co do używania internetu. U takich osób dochodzi do zaburzenia normalnego życia, swój czas spędzają one na czatach, portalach społecznościowych, grach online czy grupach dyskusyjnych. W przypadku takich osób może także występować problem zaburzenia rytmu dobowego. Dlatego bardzo charakterystyczne będzie to, że w nocy w internecie spotyka się praktycznie cały czas te same osoby i to właśnie może być znak ich problemów. W naszym kraju najbardziej rozpowszechnionym uzależnieniem będzie alkohol. Jego spożywanie sprawia, żę odczuwamy pozorną przyjemność, a ona sprawia, że gdy tej przyjemności po wytrzeźwieniu będzie nam brakować to dalej wracamy do alkoholu ponownie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że alkohol wpływa poważnie na nasz organizm i powodować może różnorakie choroby. W naszym kraju nadal jest to jednak najczęściej spotykane uzależnienie.

Zobacz też: absurdalizm.pl

Author: www.PracaCzyBiznes.pl

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *