Uzależnienia we współczesnym świecie

O uzależnieniach mówi się stosunkowo dużo. To powoduje, że z jednej strony odnosi się wrażenie, że waga problemu dociera do szerokiego kręgu społeczeństwa i będzie traktowana z dużą powagą, a z drugiej mamy jednak nikłe albo też żadne próby przeciwdziałania tym zjawiskom przez organy państwowe czy instytucje społeczne. Pojawiają się dyskusje, w ramach których mowi się o tym, ze uzależnienia będą szkodliwe i ubolewa się nad skutkami takich zjawisk. Natomiast w wielu przypadkach ci sami ludzie najczęściej nieświadomie będą przyczyniać się także do rozszerzania uzależnień i będą na nie przyzwalać. Jednocześnie jednak jest sprawa bezdyskusyjna, że każde uzależnienie będzie powodować określone skutki, które dotyczyć będą i psychiki i fizycznych aspektów. Stąd też zasadne wydaje się szersze omówienia zagadnienia uzależnień.

Uzależnienie to problem społeczny, który nie jest definiowany ani w Encyklopedii Powszechnej PWN, ani w Katechizmie Kościoła Katolickiego, ani w znanych leksykonach. Nie jest także zdefiniowane, używane wcześniej w języku polskim słowo nałóg.

Dlatego wydaje się, że dobrze będzie tutaj zwracać uwagę na to jak wygląda dokładnie to słowo z języka angielskiego a mianowicie addiction. Słowo to wywodzi się z łacińskiego addictus, co będzie oznaczać w Starożytnym Rzymie człowieka, który był oddany decyzją sadu w niewolę wierzycielowi w zamian za długi, których nie był w stanie spłacać.

Uzależnienie to zawsze poważny problem społeczny, który ma negatywne skutki. Było to już od dawna tematem studiów psychologicznych, biologicznych i socjologicznych. Podkreślano, że ten problem będzie bardziej złożony i jest wiele źródeł dla uzależnień.

Do uzależnień i zachowań nałogowych zaliczać się będzie alkoholizm, narkomanię, zaburzenia odżywiania, lekomanię, siecioholizm, pracoholizm, nikotynizm, seksoholizm i hazard. Nałogi będą nas niszczyć powoli, ale bardzo skutecznie, a potem uwolnić się od nich będzie bardzo trudno. Najczęściej potrzebna będzie psychoterapia, bez której trudno będzie wiele takich problemów pokonać.

Siecioholizm to nieklasyfikowana jednostka zaburzeń psychicznych, na która składa się kompulsywne używanie internetu, co niesie znamiona patologii. Osoby, i których stwierdza się uzależnienie od internetu najczęściej spędzają czas na czatach, forach, portalach społecznosciowych. Jednocześnie bardzo charakterystyczne będzie to, że zaburza się ich normalny rytm dnia. Widać to doskonale w sieci, ponieważ tak naprawdę jak się okazuje wieczorami będzie wiele osób tych samych każdego dnia.

Siecioholiozm to jednostka zaburzeń psychicznych, która nie jest klasyfikowana. Choroba alkoholowa jest natomiast tym najczęściej spotykanym uzależnieniem. Charakteryzuje się utratą kontroli nad spożyciem alkoholu. Spożywanie go w dużych ilościach wynika z przyjemności somatycznych i psychicznych jakie odczuwa człowiek. Jednocześnie alkoholizm prowadzi do poważnych zmian w mózgu i zniszczeń, które maja trwały charakter, dlatego rzeczywiście ten nałóg może być brzemienny w skutkach.

Dowiedz się więcej na: marianmarcol.pl

Author: www.PracaCzyBiznes.pl

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *