Zakładasz firmę? Sprawdź czy nie musisz stosować kasy fiskalnej

Trudno oszacować, ile firm powstaje każdego dnia w Polsce. Przedsiębiorczych osób w naszym kraju na pewno nie brakuje. Niemniej, spora część tych działalności będzie chociażby częściowo polegała na prowadzeniu sprzedaży na rzecz klientów indywidualnych. A to z kolei może oznaczać, że aby postępować zgodnie z funkcjonującymi przepisami, trzeba zainstalować kasę rejestrującą i zacząć wydawać paragony fiskalne.

Obowiązek stosowania urządzenia fiskalnego oraz prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych wynika z ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 roku. Zgodnie z wspomnianym aktem prawnym, każdy przedsiębiorca, który zajmuje się biznesem tego typu, jest zobligowany do posiadania kasy rejestrującej. Jednakże, Ministerstwo Finansów co 2 lata wydaje Rozporządzenie, regulujące kwestię zwolnień z tego obowiązku. Jakie przepisy funkcjonują obecnie?

Kasa fiskalna od razu lub po przekroczeniu limitu obrotu

Aktualne Rozporządzenie Ministra Finansów, w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zostało opublikowane 7 listopada 2014, a następnie weszło w życie 1 stycznia 2015 roku. Przepisy te utrzymały limit obrotu, po przekroczeniu którego trzeba zainstalować urządzenie fiskalne. Kwota ta wynosi obecnie 20 000 złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że limit należy zawsze obliczać proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia sprzedaży w danym roku obrachunkowym. Innymi słowy, kwota obrotu będzie zupełnie inna, jeżeli przedsiębiorca np. rozpocznie obsługiwanie klientów indywidualnych w czerwcu lub maju, a nie 1 stycznia. Ponadto, odpowiednio niższy limit zazwyczaj łatwiej przekroczyć.

Rozporządzenie MF zawiera także katalog czynności, przy wykonywaniu których obowiązek korzystania z kasy występuje niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. Na liście tej znajdują się usługi świadczone przez różnego rodzaju działalności, m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, gabinety lekarskie i dentystyczne, warsztaty samochodowe i punkty wulkanizacji, kancelarie prawnicze czy też lokale gastronomiczne. Do posiadania urządzenia rejestrującego obliguje również sprzedaż niektórych towarów, np. perfum i wód toaletowych, wyrobów z metali szlachetnych, papierosów oraz napojów alkoholowych.

Zakup i instalacja urządzenie rejestrującego

Kiedy przedsiębiorca ustali już, że musi zacząć wydawać paragony fiskalne, stanie przed poważnym wyzwaniem, jakim jest zakup oraz instalacja pierwszego urządzenia fiskalnego. Wymagającym zadaniem może być już wybór kasy. Na polskim rynku jest bowiem dostępnych wiele modeli, które oferują różne parametry oraz funkcje. W niektórych przypadkach znaczenie mogą mieć także gabaryty urządzenia. Aby zyskać gwarancję, że kasa spełni oczekiwania firmy, najlepiej skorzystać z usług wiodącego dostawcy technologii sprzedaży.

Należy podkreślić, że sam zakup odpowiedniego modelu nie upoważnia jeszcze do wydawania paragonów. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest dopilnowanie procedur związanych z instalacją kasy. Chodzi przede wszystkim o terminową komunikację z urzędem skarbowym, m.in. złożenie zawiadomienia o liczbie urządzeń i miejscach ich stosowania, jak również o zlecenie fiskalizacji danego modelu. Dopiero po prawidłowym przejściu przez wspomniane etapy można zacząć wydawać paragony.

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *